Liek na nespavosť - kniha Lucie Kollárovej

Lucia Kollarova kniha ovecky nefungu nespavost

Aj keď je už leto a času na čítanie je logicky menej, nezaháľam ani v tomto smere, predsa len po celodennej práci s počítačom sa vám žiada trochu vypnúť a kniha je ten správny relax. Po tejto knihe som túžila už dlhšie a môj brat mi tento sen v podobe oneskoreného narodeninového darčeka aj splnil. A tak mám v rukách konečne knihu pre všetkých nespavcov - Ovečky nefungujú - Príbeh mojej nespavosti. Diela Lucky Kollárovej mám veľmi rada, čítajú sa jedným dychom, až mi je ľúto, že tie knihy nemajú 500 stán, ale pri jej skvelom štýle písania by sa asi aj tých 500 strán minulo rýchlosťou blesku.

Napísať o nespavosti tak, ako o ňom napísala Lucia nedokáže každý. Sama trpím nespavosťou, je to už lepšie, ale je to boj a úprimne som zatiaľ nenabrala až toľko odvahy, aby som o tomto fakt vážnom probléme dokázala písať tak otvorene, ako to dokázala Lucia - veru klobúk dole. Na knihu som sa veľmi tešila a veru nesklamala moje očakávania. Ľudia majú dosť zlý zvyk z nespavosti sa vysmievať, nechápu tento problém, lebo ho chvalabohu nezažili a môžu si gratulovať. My ostatní, ktorí dobre vieme, o čo ide to vidíme inak a trápime sa s tým po svojom.

Kniha je rozdelená do dvoch častí, prvá je venovaná, ako už názov napovedá, nespavosti a tomu, ako s ňou bojovať. V druhej časti knihy nájdete pár zaujímavých situácií zo života spolu s návodmi na ich riešenie napr. ako s úctou prežiť situáciu, keď vás chytí revízor mhd a vy nemáte cestovný lístok. Táto príhoda s revízorom sa mi páčila asi najviac.

Najzaujímavejšou časťou pre mňa bola práve tá prvá o nespavosti. Autorka dopodrobna opísala daný problém a úprimne pri čítaní tohto textu som si spomenula na vlastné trápenie so spánkom, ktoré ma sprevádzalo kedysi. Začiatok sa číta pomerne ťažko a je dosť nostalgický, ale netreba sa obávať, v knihe nájdete aj kopec skvelých rád. Niektoré už poznám, niektoré som objavila.

Z rád pre nespavcov spomeniem aspoň niektoré:
  • pravidelný spánkový režim,
  • pred spaním nesledovať nič katastrofického typu či už správy alebo filmy s touto tématikou,
  • vyhnúť sa instagramu, fb a prezeraniu internetu tesne pred spaním, 
  • vedieť sa zrelaxovať a upokojiť,
  • nesnažiť sa v posteli vyriešiť všetky problémy sveta alebo vlastné problémy, nechajte si to na deň.
Lucia Kollarova kniha ovecky nefungu nespavost

Veľmi zaujímavou kapitolou boli aj vety, ktoré nie je vhodné pred nespavcami spomínať, pár z nich som vám odfotila. Mňa osobne vie dosť nahnevať aj ranná otázka - ako si sa vyspala? Nuž ja viem, že je to asi bežné, ale od ľudí, ktorí vaše trampoty so spánkom dobre poznajú by ste takúto otázku dostávať nemali. To je asi rovnako milá otázka ako keď ste po rozchode a váš známy sa spýta, ako sa cítite po rozchode, trochu taktu občas nezaškodí. 

Knihu odporúčam nielen ľuďom, ktorí sa s nespavosťou stretli, ale aj všetkým tým, ktorí spať dokážu a neskutočne nechápu, ako môže niekto nespať resp. čo je na tom tak hrozné. Diela tejto autorky milujem, prečítala som už nejednu knihu a ľúto mi je fakt len toho, že som ich prečítala už takmer všetko. 

Majte sa krásne a do komentárov mi napíšte, či ste túto knihu čítali resp. či poznáte tvorbu Lucie Kollárovej a ako na vás jej knihy pôsobia. 


Komentáre

  1. Ahoj, pozývam ťa na GIVEAWAY na blogu mojej sesternice :)

    http://partofnicol.blogspot.sk/2016/06/mary-kay-giveaway.html

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý milý komentár.