Týmto otváram novú kapitolu vlasových problémov. Doposiaľ som celoživotne riešila tému mastných vlasov. To sa mi už zdá sa podarilo vyriešiť a ako to v živote býva, nuda nemôže byť. Keď už zdanlivo vyriešite jeden problém, príde ďalší. No a tak nejako pozorujem v poslednej dobe suchú a svrbiacu vlasovú pokožku. Netuším, čo je za tým, nemávam to úplne že denne ani každý mesiac, avšak nie je to nič príjemné. Príčiny necháme na odbonríkov, i keď pár tipov by som mala takže trochu sa povenujeme aj tomu. Našou hlavnou témou však bude, s akými riešeniami prišiel kozmetický trh. No a nie je toho málo, objavila som a vyskúšala zatiaľ až 3 produkty a presne o nich si dnes povieme.
PRÍČINY
Nuž tak tých môže byť naozaj veľa. Nejaké choroby či už kožné alebo iné sú hádam bežný základ. Nakoľko to u mňa nie je úplne denno-denná záležitosť, návštevu lekára nepovažujem za nutnú. Ďalej tu máme rôzne chýbajúce vitamíny a podobne. Za mňa však najväčší podiel na vysušnej vlasovej pokožke môžu mať práve časté umývanie vlasov, čo už nie je môj prípad. No a ďalej náš milovaný suchý šampón. Aj to je dôvod, kvôli ktorému sa mu do značnej miery vyhýbam. Rozhodne vám neradím si ho reaplikovať , to je už potom taký nános, že to nezmyje ani trojité umytie vlasov. Nie som síce vedec, no potenciálna tvorba lupín, šupinky a vysušovanie vlasovej pokožky môžu prameniť aj z toho.
Potom je tu napríklad obdobie PMS kedy mňa svrbí všetko. No a samozrejme tých príčin by mohlo byť milión tisíc, zaváži aj kvalita vody. Dalo by sa pokračovať, ale nie som lekár a tento článok má byť o kozmetických riešeniach. Chcela som vám však podať aspoň približnú príčinu suchej a hlavne svrbiacej vlasovej pokožky. Hlavne ak ste s ňou doposiaľ nebojovali a prišla k vám ako u mňa z ničoho nič. A teraz už plynule prejdime ku kozmetike.
KOZMETICKÝ TRH
Takým bežne a dávno dostupným riešením sú samozrejme šampóny na citlivú, suchú prípadne svrbiacu vlasovú pokožku. Kedysi boli dostupné len v lekárni, dnes je to však s nimi oveľa lepšie. Vhodné sú aj detské či iné jemné šampóny. Myslím, že šampón je ten správny prvý krok, ktorým treba začať. No a tak som začala aj ja. Z Elnina mi zaslali na vyskúšanie šampón mojej obľúbenej značky Alpecin. Určite viete, že majú skvelé kofeínové šampóny. Na tie nedám dopustiť, hoci pre mňa sú vhodnejšie skôr na východe. Tam je tá voda viac akoby mastná a na to je Alpecin kofeín ideálna voľba. Aká som bola ja len nadšená, že majú aj riešenie pre citlivú a svrbiacu vlasovú pokožku. Veru áno, predstavujem vám šampón Alpecin Hypo Sensitive. Názov je úžasný, rovnako ako jeho krásny, bielo-modrý obal. Alpecin kúpite v takom bežnom, 250 ml balení za cenu cca 8 EUR, čo je podľa mňa perfektná cena. Lekárenské šampóny vychádzajú o dosť drahšie takže toto je skvelá alternatíva.
Vizuálne aj cenou sme si so šampónom sadli a začalo sa testovanie. Šampón je číry čo je vcelku bežné v prípade šampónov na citlivú vlasovú pokožku. Obsahuje v sebe šalviu a harmanček, ale nemusíte sa báť, nevonia bylinkovo. Vlastne nevonia nijako a to by sme aj v prípade šampónov na suchú a citlivú vlasovú pokožku potrebovali. Ok priamo síce nie je na svrbenie hlavy, no citlivá a suchá je podľa mňa aj tá svrbiaca. Šampón pení veľmi dobre, čo ja osobne preferujem. Za mňa šampón jednoducho peniť má, to bez diskusie. Vlasy sú po umytí čisté a svieže, žiaľ u mňa dochádza k ich masteniu oveľa rýchlejšie. Skúsila som šampón odložiť a okamžite sa moje vlasy mastili štandardne, nie rýchlejšie ako tomu bolo v tomto prípade. No nejako som to vydržala aby som zistila, či má alebo nemá účinok na vlasovú pokožku a za mňa príliš nemá. Netvrdím, že nefunguje vôbec, avšak výrazné zlepšenie stavu mojej vlasovej pokožky som s ním nezaznamenala.Úprimne aj v minulosti som skúšala rôzne sensitive šampóny a príliš mi nesedeli. Hlavne nie tie gélové a žiaľ platí to aj v tomto prípade. Cenovo si myslím, že sa určite oplatí, aj keby nefungoval neprídete o veľa.
Hodnotenie: 3/5 bodov, priemer.
Nejako som si myslela, že tonikum bude na báze oleja a logicky som sa bála mastnia vlasov. Výrobca uvádza, že tonikum možno používať aj do suchých vlasov, no na to som si spočiatku vôbec netrúfala. Originál je toto tonikum vhodné hlavne na naštartovanie rastu vlasov. S tým našťastie problémy nemám, no nakoľko rozmarín je aj dezinfekčná látka povedala som si, že ho skúsim používať pravidelne na tú moju suchú vlasovú pokožku. Dokonca som sa odvážila aplikovať si ho aj na suché vlasy. A čo sa stalo? Nič, je to tonikum, nemastí to vlasy vôbec čo ma príjemne prekvapilo.
Pri pohľade na zloženie tu nájdeme hlavne rozmarínový olej, chren a rozchodník prudký. Rozmarínový olej má okrem už spomenutých dezinfekčných účinkov aj antioxidačné a protizápalové. Taktiež podporuje rast vlasov, znižuje ich vypadávanie a tvorbu lupín. To zloženie je vcelku jednoduché a je známkou toho, že niekedy to netreba zbytočne prekombinovať.
Tonikum má 100 ml, kúpite ho za cca 12 EUR, no za mňa je toto skvelý produkt. Baví ma ho používať, nemastí vlasy i keď obsahuje olej, takže pokojne aplikujte tak ako treba - priamo ku korienkom. Navyše vcelku príjemne vonia a ja ho používam vcelku rada. Úprimne tých 100 ml sa míňa veľmi pomaly. Avšak za mňa tento produkt je perfektný, hoci efekt na vlasovú pokožku tiež nejaký extra nemá. Zdá sa mi však, že predsa len trochu áno, no či to nie je len placebo netuším. Budem ho ešte testovať ďalej.
Hodnotenie: 4/5 bodov, perfektné.
Prejdime k poslednému produktu z dnešnej trojice a je ním Treseme Vlasový peeling Purify and Hydrate. Možno som vás trochu predčasne vystrašila, že ho už asi u nás nekúpite. Pokiaľ viem stále sa predáva v DMke. Stojí síce cca 7 EUR čo mi príde už trochu dosť, no nakoľko je to produkt, ktorý vyrába veľmi málo značiek, oplatí sa investovať. Navyše peeling je obrovský, má až 300 ml čo budete míňať skutočne dlho. Obsahuje kyselinu hyalurónovú no a jeho hlavnou úlohou je exfoliovať vlasovú pokožku. Namotala ma naň blogerky Beauty of Pink, ktorá presne popisovala, že mávala šupinky vo vlasoch a toto jej pomohlo. No a čo pomôže kolegyni blogerke to musím mať.
Pri pohľade na zloženie tu nájdeme kyselinu hyalurónovú. V produktoch na vlasy by som ju veru nečakala. Ďalej tu nájdeme biely íl, kúsky kokosu a mentol. Ja som objavila ešte glycerín a kaolín.
Peeling je veľmi príjemnej, sviežej vône. Má aj peknú, takú až morskú farbu a obsahuje drobné zrniečka. Konzistenciou je to niečo ako maska na pleť, je to hutnejšie, ale nie tuhé. Jednoducho fajn príjemné. Mal by sa používať na mokré vlasy ešte pred použitím šampónu. A viete čo? Za mňa funguje, hoci nie práve na svrbenie pokožky či šupinky. Toto vám odporúčam použiť presne v prípade, že používate často suchý šampón a vaša vlasová pokožka má už na sebe istý nános. Toto ju vie pekne vyčistiť. Navyše to používanie je tak príjemné, baví ma to. Nepoužívam ho síce denne, to si myslím, že ani nie je potrebné, no tak raz dvakrát mesačne sa to hodí.
Hodnotenie: 4/5 perfektný peeling.
Tak a to je celé, náročný článok, dala som si záležať. Určite viete, že tento blog je aj vzdelávací, osobne ma vzdelávanie a zjednodušovanie života iných napĺňa a baví. Síce som problém so svrbením vlasovej pokožky nevyriešila úplne, no mám pocit, že kombinácia toner a peeling pomáhajú aspoň čiastočne. Škoda len toho šampónu, no ako ma poznáte, budem hľadať ďalej.
Čo používate na svrbenie vlasovej pokožky vy? Skúšali ste jedinečnú vychytávku ala vlasový peeling?
Ahoj, samé zajímavé kousky. Já mám bohužel vlasovou pokožku mastnou a naopak na troud suché konečky
OdpovedaťOdstrániťTo som mávala roky, no teraz sa mi to nejako zmenilo.
Odstrániť