Sobota, čas na prípravu článkov na nedeľu. Ako si tak prezerám svoje zásoby článkov zisťujem, že sú fuč. Ok nápady by boli, no nič, čo by ma bavilo dopísať. Nie je múza, nie je nápad. A tak som sa rozhodla pre niečo tradičnejšie. Články typu moja rutina. Predsa len o mojej starostlivosti o vlasy nepíšem sem na blog takmer vôbec. Svoje robí samozrejme aj to, že moja vlasová rutina sa príliš nemení. Ok rutina je niečo denno-denné takže nazvime to tak krajšie, v rámci starostlivosti o vlasy. Niečo sa však možno nájde a za tie roky, odkedy som nejaký článok o vlasoch písala naposledy už ubehlo skutočne dosť času. Tak si to poďme aktualizovať alebo ako sa hovorí v korporátnom prostredí: spraviť "Update".
Musím sa priznať, že sa mi už skutočne podarilo vyhrať boj s mastením vlasov. Nebolo to ľahké a najviac mi pomohla práve doba korony a práce z domu. Tým pádom som si mohla dovoliť mať vlasy nie úplne najkrajšie dlhší čas a neumývať ich toľko, koľko bežne. Vďaka tomu som sa presunula z umývania vlasov každý druhý deň na umývanie vlasov raz za 4 dni. To vychádza tak takmer dvakrát týždenne a to už nie je taký mor ako obedeň však? Zároveň, tie vlasy to skutočne dávajú. Počula som o tejto "jednoduchej rade" miliónkrát, no povedzme si úprimne, nie každý si môže dovoliť ju otestovať. U mňa sa to podarilo a to je aj dôvod prečo je už teraz môj život jednoduchší. A umývanie vlasov si vďaka tomu skutočne užívam. Svoje u mňa zohráva ešte ľahšia vlasová starostlivosť. To znamená, takmer bez silikónov. Píšem takmer pretože paradoxne môj šampón silikóny obsahuje, no má to akosi tak dobre naformulované, že ich to nerobí ťažšími. No ale to už je dlhý úvod však? Poďme už konečne k veci.
ZÁKLADNÁ STAROSTLIVOSŤ
V rámci umývania vlasov u mňa existujú stále tri rovnaké kroky dookola. Dvakrát šampón, takmer 99% roka je to poľská Keratyna s keratínom. Ak mám vlasy farbené tak používam nejaké cca tri mesiace od farbenia šampón Subrina Color, kúpite v DMke. Občasne mávam aj obdobia na tuhé prírodné šampóny a tu mi sedel Aloe vera od značky Foamie. Nič viac, nič menej. Klasika.
Nasleduje kondicionér a to u mňa vždy. Ja mám vlasy desne žuvačkové a bez kondicionéru si nepomôžem. Pozor len na končeky, fakt ho neaplikujem vôbec do dĺžok, iba končeky. Ak si ho dávam do dĺžok môže byť zloženie aké chce, vlasy sa budú mastiť rýchlejšie. Ku korienkom sa kondicionér nedáva, to hádam vieme, možno pri extrémne suchých vlasoch, ale ani tam si nie som istá. Kondicionér používam to je jedno aký, no nesmie mať silikóny. Dobré sú aj prírodné a pre mňa je kritériom ešte aj to, aby pekne voňal. To je všetko, vcelku easy. Ak som náhodou kondicionér nemala po ruke, napríklad na cestách tak tie končeky a vlasy celkovo boli také suché a nejaké divné. Takže kondicionér chodí so mnou vždy spolu so šampónom. Rituals duo je taká moja cestovná klasika a poviem vám, oba produkty sú úžasné. Sedí mi aj šampón takže nebyť jeho ceny kúpim si ho aj v plnom balení.
Tretí krok sa možno pýtate, čo to bude. Olej na vlasy. Opäť len jedna pumpička, jedna kvapka, rozotriem v dlaniach a vmasírujem do vlasov, pozor iba konečeky. Nesnažím sa ho ťahať bližšie a vyššie, opäť pre podobné dôvody ako v prípade kondicionéru. Tu som si však všimla, že to robí končeky skutočne jemnejšími, menej suchými a pozor - vlasy vďaka tomu rýchlejšie vyschnú. A môžem ich skôr dosušiť. Zásadne nikdy vlasy nesuším okamžite, kým sú extra mokré. Mojim to vždy uberie objem a nikdy to nie je ok. Možno ten olej nejako aj chráni pred teplom fénu, to ja však nejako neriešim. Mala som doma aj produkty na ochranu pri tepelnej úprave vlasov a nikdy som z nich nevidela efekt. Za mňa je to marketing, niečo, čo sa u mňa nedá merať a jednoducho takéto produkty nepotrebujem a nepoužívam.
Olej mám ešte stále od Tigi S factor, no už skúšam aj iný, ktorý ho potom nahradí. Je ním olej Wella Proffesional Oil Reflections. O tomto nováčikovi ešte bude reč, no už teraz vám prezradím, že je jemný, krásne vonia a nie je zbytočne ultra mastný. Pretože síce oleje sú mastné od podstaty svojho slova, na moje vlasy to chce niečo, čo extra mastné nebude. A olej od Welly taký je, no ešte ho skúmam podrobnejšie.
BEŽNÝ STYLING
Tu to bude veľmi jednoduché. Hádam raz ročne alebo v jeseni/zime či hocikedy, keď fúka vietor si nanesiem trochu laku na vlasy. Viac menej len pri ofine aby mi až tak nelietala. Aj tak lieta, moje vlasy ničí vietor veľmi a skutočne sú potom rýchlejšie mastné. Páni ako ja závidím ženám, čo im vlasy vo vetre len jemne vejú. Moje sa hýba spolu s vetrom a fakt to nie je príjemné. Myslím, že čím hrubšie a tuhšie vlasy tým im ten vietor škodí menej. Mojich je údajne dosť, ale sú jemné a teda vietor si s nimi robí čo chce. Takže lak to istí. Dobré sú Syoss, no vystačím si aj s obyčajným Balea lakom, 4ka alebo 5ka v mini balení. Ja viem, že to nie je ekonomické, no mne by veľký lak doma len stál a zaberal miesto.
No a posledným produktom bude suchý šampón. Asi ste to od majiteľky mastnejších vlasov čakali. Ani ten však nepoužívam nejako často. Skôr iba v časoch, kedy mi to nevychádza s umývaním vlasov, ale dodržujem svoje 4 dni a keď niekam musím typu občas práca alebo niečo externé, tak jedine vtedy po suchých šampónoch siahnem. Dôvod je jednoduchý, nejako ich neviem z vlasov dostať nejaké ďalšie dve-tri umytia. Vlasy mi potom ani po umytí nestoja dobre, treba ten sucháč vymývať pomaly 3krát. A mám dojem, že ma z nich svrbí vlasová pokožka. Kedysi mi toto suché šampóny nerobili avšak po istom čase už áno. Aj preto s nimi zaobchádzam opatrne. Pozor vždy si ich naneste večer predtým než už budú vlasy komplet mastné. Ak už mám komplet mastné vlasy, okrem umytia nepomôže nič.
Dobrými v tomto smere sú Batiste, Wella EIMI a najnovšie skúšam aj tie penové od Balea. Dostupnosť na našom trhu stále biedna. A príde mi, že sú síce dobré, no neviem či lepšie ako tie klasické práškové. Niekedy sa mi zdajú perfektné a niekedy mi príde, že tie penové nič nerobia. Vždy si ich dávam na suché vlasy a fén už nepoužívam. Skúšala som to, no efekt nebol dobrý. Jednoducho ich len nechám uschnúť a hotovo.
Masky na vlasy ja už nejako nepoužívam. Občasne keď mám náladu tak si hodím olivový olej. To vlasy vzpruží a pekne zacelí končeky. Pozor ku korienkom opäť nikdy. Z tých neprírodných mi príde, že žiadna nič nerobí, no tie profi aspoň niečo. V tomto smere mám doma stále Intensive masku od značky Vitalitys. Je pre môj blog ikonická, objavila sa v úplne prvých článkoch ešte v roku 2013, kedy tento beauty blog vznikol. Vyrába sa dodnes aj keď ako vidíte, obal je už iný a aj toto balenie je už staršie. Je to však profi značka a táto maska jediná niečo robí. Mám aj novú od Marionnaud tak uvidíme. A tú som vyhrala - verili by ste tomu?
FAREBNÝ STYLING
Tu sa opriem o svoj nedávny článok o nepermanenntnom farbení vlasov. Tento styling ma baví, rada skúšam a hlavne rada hľadám alternatívy k permanentným farbám. Odporučiť vám môžem penu od Milk Shake, skutočne dodáva vlasom lesk a trochu farby. Hádam jediný produkt, ktorý na lesk vlasov funguje. A keď sa mi že veľmi chce, tak si hodím farebnú masku od Welly. Tá sa následne zmýva, ale tiež vie oživiť farbu, dodať lesk a máte taký akoby nafarbený efekt. Viac sa tu nejdem rozpisovať, článok hovoril za všetko.
DOPLNKY
Nie, nebudú to žiadne výživové doplnky. Okrem zinku som v živote nič na vlasy nebrala a myslím, že mi to zatiaľ chvalabohu netreba. Našťastie môj jediný problém v rámci vlasov je ich mastenie a na to bylinky nefungujú. Samozrejme, bolo by fajn mať ich viac, no hustota je daná geneticky takže ani tu veľa nezmôžem. Moje doplnky sú skôr veci typu Hairway kefa so štetinami s diviaka. Perfektná, dúfam, že sa ešte predáva, je kombinovaná s umelými štetinami a toto odporúčam ženám s vlasmi bez objemu. Táto kefa ich totiž tak akoby boostne. Dodá im objem, verte či nie, je to pravda. Akurát to čistenie je veda ale oželiem to pre jej kvalitu.
Druhou vecou je kulmofén. Ja vám neviem, mne vlasy bez klasického sušenia nikdy dobre nestáli. A vždy sa mi rýchlejšie mastili. Klasický fén je fajn, no ak chcete aj dodať objem, tvar a štruktúru tak určite odporúčam kulmofén. Nie som tak zručná, aby som zvládala fén v jednej ruke a kefu v druhej. Skúšala som to, žiaľ nejde mi to. Kulfmofén to istí, opäť treba si vybrať taký, do ktorého sa vlasy nezamotávajú. Robí to objem a podľa mňa to má efekt aj na mastenie vlasov. Verte či nie.
A to je všetko, článok dlhý, no počet krokov vlasovej starostlivosti pomerne krátky. Skutočne s vlasovou starostlivosťou príliš neexperimentujem. Dokonca sa jej vyhýbam aj v rámci testovania, viem, že toto u mňa nie je vhodný risk. O mastné vlasy už skutočne nestojím. Napriek tomu, že som si myslela, že tu nebude o čom, tak veru bolo o čom. A to ja sa v starostlivosti o vlasy príliš nevyžívam a experimentujem minimálne. No ako tak vidím, nie je to až také minimálne. Najviac sa asi hrám s farbou, to veru áno. Každopádne ako vidíte, vyhrať boj s mastnými vlasmi je možné, chce to však obrovskú trpezlivosť a dobré podmienky. No nevzdávajte sa. Nikdy.
Do komentárov mi napíšte aký styling používate, zaujímajú ma tieto rôzne vecičky na vlasy. Hlavne či fungujú a aký efekt u seba pozorujete.
Ahoj, jsem též majitelkou mastných vlasů - hlavně u hlavy, konečky mám naopak velmi suché. Myju vlasy obden a přiznám se, že mě nechat vlasy zvykat si na více dní mezi mytím, vůbec neláká. Vlasovku docela pravidelně střídám, ostatně pokud bych něco používala opakovaně neustále, tak moje vlasy mají tendenci si na produkty zvykat a to především u šamponu a kondicionéru. Zaujal mě typ s kulmofénem, až mi odejde klasický fén tak si ho třeba i pořídím. Já vlasy i tak moc nefénuju - nemám na to obden čas a popravdě ani trpělivost.
OdpovedaťOdstrániťS tým vydržaním s mastnými vlasmi ťa chápem, u mňa to šlo až tými covid podmienkami a prácou z domu. Avšak funguje to najviac. Aj moje vlasy si vedeli rýcho zvyknúť na šampóny, no odkedy som to mastenie zlepšila tak už až tak nie. Keratynu používam roky. No a kulmofén je super, okrem toho mastenia aj dodáva objem.
Odstrániť